פרופ' משה איילון - עד מומחה, נותן יעוץ וחוות דעת משפטיות בנושאים של פגיעות ספורט ופגיעות בעבודה
יעוץ בנושא גורמי סיכון לפגיעות שלד-שריר | 
לפרטים נוספים ויצירת קשר, נייד: 054-6699818 דוא"ל: m-ayalon@013.net

פרופ' משה איילון
       מומחה לביומכניקה

ayalon-biomech.com

דף הבית >> על התחום
 
ביומכניקה משפטית הינה מדע יישומי הבא לשרת את הקהילייה המשפטית במתן יעוץ וחוות דעת מומחה. בזירה המשפטית, מומחים לביומכניקה נדרשים להעריך ולתאר את הקינמטיקה (משתנים הקשורים לתנועה) והקינטיקה (משתנים הקשורים לכוחות) של תנועת האדם ולקבוע את הנוכחות או היעדרות של מנגנוני פציעה. המטרה של הביומכניקה המשפטית היא לקבוע האם ניתן ליחס מנגנון פגיעה לסדרה של פעולות בזמן ביצוע מטלה תנועתית ולקבוע האם הניתן היה למנוע את הפגיעה.  כמו כן ניתן לקבוע האם התובע מגיב לפתולוגיה אמיתית או מגזים, ממציא ומזייף סימפטומים למטרות רווח משני.
בדיקות קינמטיות וקינטיות הינה שיטות מתקדמות ולא חודרניות לתאר את תנועת האדם ואת הכוחות שפועלים עליו.  התוצאות עשויות להצביע על ההשפעה של מצב רפואי על היכולת לנוע, ללכת, להרים חפצים ולבצע מגוון רחב של מטלות גופניות.  הממצאים יסיעו בקביעת יכולת גופנית, להתאים את רמת הביצוע לדרישות של מטלה ספציפית (בזמן עבודה, פעילות ספורטיבית או מיומנויות מחיי היומיום). כלים אלו הינם יעילים מאוד בקביעת הקשר בין פתולוגיה מכאנית (עצבי-שרירי או אורטופדי) לבין מגבלה או חוסר תפקוד גופני.
ניתוח תנועה, בדיקות קינמטיות וקינטיות
שיטת העבודה של עד מומחה לביומכניקה כוללת בדרך כלל:
» בדיקות קינמטיות וקינטיות. 
» סקירה של התיעוד הרפואי הקשור לפגיעה. 
» בדיקת אתר התאונה/פגיעה.
» בדיקת ציוד.
» סקירה וישום של ספרות ונתונים.

ביומכניקה הינו מדע החוקר, בין היתר, את הכוחות הפועלים על גוף האדם בזמן פעילות ואת השפעתם במטרה לייעל את התנועה ו/או לזהות גורמי סיכון העלולים לגרום לפגיעה במערכת שלד- שריר. הגדרה זו מדגישה את הצורך בהבנה ואינטגרציה של שלושה תחומים: אנטומיה ותכונות מכאניות של מערכת-שלד שריר, אנאליזה מכאנית והבנה של תנועת האדם

ניתוח תנועה של ברך מהמעבדה בוינגייט

ביומכניקה

ביומכניקה משפטית